teisipäev, 31. mai 2016

Väikesed arheoloogid


Nädala eest külastas Tuultepesa rühm Tallinna Linnamuuseumit. Vana ja väärikas kaupmeeste maja asub vanalinnas Vene tänaval. Seal tutvustati meile arheoloogi töövõtteid ja tema töö olulisust. Sellest, mida me muuseumitunnis õppisime ja tegime, jutustavad lapsed alljärgnevalt ise:

Kõige rohkem meeldis, et hakkasime kaevama maa alt asju. Me olime arheoloogid. Ta paneb endale selga tööriided, et ei kardaks mustaks saada. Sa ei tea kunagi kui porine ja mudane võib olla. Saapad peab ka jalga panema. Siis läheb arheoloog metsa auku kaevama. Kohta, kus keegi ei sega, autod ei sõida. Kaevab augu, et leida sealt leide. Paneb kindad kätte, et leid võib olla must või näiteks mürgine. Paneb asja kilekoti sisse ja võtab kaasa. Siis läheb sinna, kus arheoloogid tööd teevad. Nad vaatavad, mille sarnane asi on – uurivad, loevad raamatuid, teevad koopia.
Hakkasime koos asju  liiva alt välja kaevama. Maa all on uuemad asjad kõrgemal ja vanemad madalamal. Madalamal saavad asjad vanemaks ja muld tuleb peale. Muld tuleb näiteks lehtedest. Seega igasugused asjad, mis muutuvad mullaks, teevad asjade peale mulda. Samuti võib olla üks vana kaev, sinna pannakse prügi, unustatakse ära ja nii saab vana väärtuslik asi maa alla sattuda.
Meil on arheolooge vaja, et elu oleks põnevam ja näeks, kuidas vanal ajal elu oli. Samuti selleks, et targaks saada. Vanal ajal tehti ise mänguasju. Selleks ongi arheoloogid, kes uurivad kuidas elati ja asju tehti. Nad kaevavad maa alt välja asju, kirjutavad raamatusse, et jagada oma leide ka teistega. Näiteks leiavad nad maa alt vihjeid, juppe ja tükke. Leiame kaks tükki. Paneme kokku ja mõtleme, milline see vanasti välja nägi. Tehakse kausi koopia. Meie voolisime täna malenuppu, siis saame ette kujutada milline malenupp on.


Kätlin Tanin
Tuultepesa õpetaja

Pildid: Silja Järve

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar