reede, 28. oktoober 2016

Päikesepesa peenrategu

Emma-Liisa ema Elyca selgitab:

Oktoobrikuu viimane nädal leidis end olevat sobiva üheks vahvaks peenrameisterdamiseks. Kuidas siis saab peenart meisterdada? Tavaliselt on vaja ainult muld kokku kuhjata ja valmis... ja tavaliselt tehakse selliseid asju ju kevadel. Aga võta näpust! Meie teeme enda peenra mulla sisse! Ja selleks ongi meil vaja sügist, koos tema langenud okste, lehtede, põhu ja kartulikoortega. Edasi tulevad appi looduslik mullafauna ja kõige klassikalisem lasanjeretsept. Kui kõik need komponendid kihtidena üksteise peale panna, tekib mutukatele-satikatele nii oivaline pidulaud, et nad selle kallal väga agaralt toimetama hakkavad. Niimoodi nad seda talv läbi valmistavad ja kevadeks on meie ilus peenar valmis istutamiseks. Nii lihtne ja loogiline! Ja lastel üks päris aiatööde päev mälestuseks :)

Lapsed sõnastavad kogetut:

Marten: Tegime peenart. Viskasime oksi, panime papikaste, lisaks viskasime peenrasse nisu – tean sellest kõike. Riisusime lehti.
Robin: Tegime peenart. Mina panin oksi, lehti, heina. Veel sõitsin käruga ja lehehunnik oli käru peal.
Hugo: Ma panin õues heina, lehti, porgandit. Lisaks riisusin lehti.
Maria: Õues kastsin kastekannuga ja peenrasse panin pulki, lehti, porgandikoori, kartulikoori, banaanikoori ja papitükke.
Säde Mai: Mina riisusin õues lehti ning kastsin peenart. Lisaks korjasin oksi ja panin peenrasse.
Martin Ralf: Tegin õues kaks tööd: töötasin rehaga ja tõin pulkasid, siis läksin mängima.
Johannes: Õues riisusin, kastsin. Veel viskasin pulkasid ja lehti peenrasse.
Eliise: Riisusin lehed kokku ja panin banaanikoorte ja muu peale. Lisaks korjasin puuoksi ja asetasin need papi peale. Kõigepealt andis Emma ema mulle papid ja ma panin need muru peale. Lisaks kastsin koos onuga suurest kastekannust, nii et tema hoidis kinni ja meie ka.
Emma-Liisa: Täna kasvatasime taimi. Panime kõige pealt papi alla, siis kastsime, siis panime oksi, siis lehti edasi trampisime peal ja lisasime koori  muna, kartuli, porgandi, kaalika ja banaani. Siis ma enam ei teagi. Hoime seda kuni hommiku suveni ja paneme siis taimed.
Bibi: Tegime õues aiatööd. Mina panin heina ja lehti ning kastsin roosa kastekannuga peenart. See peenar on sitikatele ja satikatele, kes on mulla all.
Maru: Tegime peenart. Panime oksi peale, panime lehti peale, panime väetist – kartulikoori, porgandikoori, munakoori. Varsti saab lehest ja oksast muld ja siis saame panna sinna lilled.
Matilda: Õues tegime peenart. Lükkasin käru lehtede hunnikusse. Panin lehed peenra sisse.
Loore-Bethel: Panime koori peenrasse ja kastsime seda. Lisaks panime pappkaste ja heinaasja (ma ei tea mis see täpselt oli).
Emili: Meisterdasime peenart  panime kartulikoori, kaalikakoori, sibulakoori. Varsti läheb see mullaks.
Stefan: Täna õues riisusin lehti ning panin hunnikusse. Pärast panime lehed peenrasse. Lehtedest saab muld.


Paula Perner
Päikesepesa õpetaja

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar