neljapäev, 18. mai 2017

Murumängud

Mängida võib toas või hoovis – kuidas ainult keegi soovib,
luuavalssi tantsides või hanerivis vantsides.
Kui ei taipa vähematki, kaasa tee ja sõpru matki,
õige varsti on su samm julgem, kergem, lõbusam!
Mäng ei vaja palju asju, taipab iga koer ja kass ju:
kõiges peamine on just, et ei puuduks mängulust!
Mängus õpid sõpru tundma, võitma ja ka alla andma – 
olgu kukepoks või keks, jääme ikka sõpradeks!
Kes ei viitsi tulla mängu, see võib lõpuks jääda kängu.
Mängides saab iga laps tugevamaks, targemaks.
Mäng on rõõmsa tuju peegel, kui on selge põhireegel:
ole kull või pimesikk, aga ole sõbralik!
Mängima peab tingimata – kurb on olla mängimata!
Toas ja õues iga laps muidu muutub igavaks!

/Leelo Tungal/
Ühise "Ludimängu" saatel ja toel valmivad kuus Mänguvaimu
Foto: Arno Reede
16. mail Kopli Lasteaia õuemurul toimunud Põhja-Tallinna esimeste Murumängude näol oli tegu rõõmsa õueõpiüritusega, kus ühendatud laste lemmiktegevused: õues mängimine, laulmine-tantsimine ning käeline tegevus.
Murumängudel kohtusid ja sõbrustasid lõpurühmade lapsed kolmest Kalamaja piirkonna ning kolmest Kopli poolsaare lasteaiast: Kalamaja Lasteaed, Tallinna Lasteaed Mudila, Lasteaed Kelluke, Lasteaed Maasikas, Mesipuu Lasteaed ning võõrustajana Kopli Lasteaed. Piduliku rongkäiguga liiguti Kopli pargi väravast Kopli Lasteaia õuealale, kus jätkati muru-, pärimus- ja kunstimängudega, vahepalaks väike linnupete.   
Murumängude sisu loomisel ammutati inspiratsiooni Laste- ja noorte kultuuriaasta 2017 eesmärkidest ning Leelo Tungla laulusõnadest, kus laste mängimine esikohal, kaunilt sõnastatud ning tähendust loov. Nii sai Murumängude nimilooks hoogsa tantsuseadena „Laul mängust ja mängimisest“ (muusika Priit Pajusaar, tekst Leelo Tungal).
Pärimuslike sugemetega laulu- ja ringmängudest sai kokku meeleolukas pärimusmäng, kus laulusuid ning tantsujalgu mängureeglite järgi seada. Kunstimängu käigus valmis igal lasteaial oma Mänguvaim, kes on alati kohal seal, kus leiab aset mäng. Mänguvaim valvab ja kaitseb mängijaid, hoides elus mängulusti ja sõbralikku meelt.
Nii peamegi oluliseks õuesõpet ja õppimist looduskeskkonnas, loome iseolemist ja koostegutsemist võimaldava õpikeskkonna, õpetame kultuurilist järjepidevust läbi mängu- ja laulutekstide nii kaugest ajast kui tänasest. Murumängude eesmärk oli ja on kultuurilise järjepidevuse loomine ning lapse väärtustamine ja mõtestamine looja ning publikuna.
Suur aitäh kõigile osavõtjatele! Eriti suur tänu läheb headele koostööpartneritele Tallinna Kunstigümnaasiumist meile võimaldatud helitehnika eest, Eesti Politseile turvalise rongkäigutee tagamise eest ja Põhja-Tallinna vanemale Raimond Kaljulaid´ile ava- ning toetussõnade eest. Aitäh!

Pilte lustilisest hommikupoolikust saab vaadata Põhja-Tallinna FB lehelt.


Sandra Lelov
Õppealajuhataja

Kadri Toomeste
Muusikaõpetaja

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar