teisipäev, 30. jaanuar 2018

Laste konverents Linnupesa ja LiivapesaVANAST RAAMATUST UUED SÕNAD - LEA NURKSE "LASTE SÕNA"Liivapesa tegi tutvust meie lasteaia kunagise õpetaja Lea Nurkse* koostatud raamatuga "Laste sõna". Raamatu välimus - tuhmunud sinised kaaned ja kulunud servad- reetis, et tegemist on hea ja palju kasutust leidnud kogumikuga. Meie rühmas kasutusel olnud "Laste sõna" kingiti õp.Annele siis kui tema oli sama väike kui meie Liivapesa lapsed. Kuna õp.Annest (kelle lapselapsedki on juba toimekad noored) on saanud suur raamatusõber, siis asusime julgelt ka ise raamatupisikut sealt kaante vahelt püüdma.

Kõikide lugude ja juttudega ei saa ka kõige suuremad raamatusõpradest lapsed kuu aja jooksul heaks sõbraks (ning kõike jutte-luuletusi ei tasugi sealt tänapäeval puurida. Tähistame ju pea Eesti VABAriigi tähtsat juubelit). Liivapesa rühmas said suure tähelepanu osalisteks 4 Lea Nurkse enda kirjutatud pala "Kubujuss", "Vurrkann", "Mis mul on?", "Maailmatusuur ja Tibatilluke" ning teiste autorite loomingut esindas Jakov Taitsi "Unine karu".

Huvitav oli tõdeda, et sellest vanast raamatust saime enda jaoks palju uusi sõnu. Nii neid, mida igapäeva üle võtta (näiteks mehemürakas, kann) kui neid, mida tänapäeval tihti just vaja ei lähe (no näiteks "kapukad"). Proovisime mõtiskleda-tähelepanu juhtida teemale kuidas oli "vanasti" ja kuidas "nüüd".

Jaanuarikuu jooksul said nimetatud luuletustest-jutukestest innustust  valdav osa tegevusi.
"Vurrkann": luuletus läks käiku liisusalmina rivis esimese lapse selgitamiseks; kääridega sai harjutada siiruviirulise joone lõikamist ning valmis uus mänguasi; saime selgeks vurri keerutamise oskuse ning lapsed tõid kodudest tänapäevaseid keerlevaid mänguasju; liikumistunnis õppisid lapsed väga hästi keerutama (ka "Kaarli värav" sai liikumistunnis uue tähenduse, rakenduse)

"Kubujuss": tõime garderoobist hüljatud riideesemete kasti, lisasime kasuka ning lapsed said end kubujussiks riietada. Nii mõnelgi lapsel läks mänguhoos riietumine tunduvalt kiiremini kui õue sättides. Ka sõrmkinnaste kätte panemise oskus paranes kindlasti! Lapsed said tutvustada garderoobis enda riietust - hea, et on leiutatud tänapäevased kombekad (muidugi ka sellist külma ja lumerohket talve me enam ei koge). Lapsed saavad olla riietumisel kindlasti iseseisvamad! Uurisime lähemalt, mis on kampsuni ja dressipluusi olulisim vahe - kampsun on tehtud lõngast! Saime meelde tuletada kadrisantide tegemised ja miks nende soovid olulised olid. Lapsed leidsid ka enda riietuse seast lõngast tehtud asju!

"Maailmatusuur ja Tibatilluke" sai tähelepanumänguks. Jutu põhjal said lapsed oma teadmisi ja kogemusi jagada, mille vormistasime ankeedis (mis on minu lemmiksöök, kust ma seda saan. Kuidas mina perega poodi lähen ja miks). Ühistööna valmis üks maailmatu suur rosinasai maailmatusuurte rosinatega (arenes paberi rebimise oskus) ja mitmed individuaalselt valminud tibatillukesed rosinasaiad (kinnistus värvitud ringi maalimise ja joone järgi lõikamise oskus; tutvusime kirja eelharjutusega- täpitamine).

"Mis mul on?" luuletuses leidsid lapsed nii mõndagi enne õpitut ja kogetut. Lastele olid teada kehaosade nimetused, mis seostus ühe varem õpitud liisusalmiga ja on lastele üheks meelissalmiks. Põnevaks tegi luuletuse õppimise ka see, et harjutati koos Linnupesa väikestega, saadi juba harjatamise käigus esinemiskogemus. Jääb vaid loota,et luuletuses peituv tarkusetera jääb kauaks lastele meelde.

"Unine karu" oli paaril korral unejutuks (enne kui elus Kubujuss ja Unine karu esinemise ajal meie sekka ilmusid). Ka seal jutus olid sees soojad vildid ja kootud käpikud. Taat oli vildid lausa ise teinud. Ehk jõuame ka meie viltimise imega tutvust teha....

Mis kellelgi meelde jäi, armsaks sai, see selgub tulevikus. "Laste sõna" seltsis igav ei hakanud, mingi raamatupisiku püüdsime sealt kindlasti!  Usutavasti saab ta teiste raamatute kõrval meie seltsiliseks ka edaspidi.

Õpitu-kogetu tüvitekstid said ette kantud 24.jaanuaril 2018  LINNUPESA JA LIIVAPESA ÜHISETTEKANDES.
Linnupesa lisas meie silmaringi oma õpitu. Rühmad olid üksteisele toeks - jaanuari kuu jooksul oma oskusi teineteisele näidates kasvas julgus ning konverentsil esinedes olid KÕIK LAPSED SUUREPÄRASED (keegi ei esinenud alla oma võimete)! Ühe tibatillukese rosinasaia olid nad kõik auga välja teeninud!

Täname Liivapesa peresid kodus luuletuste kordamise eest, kubujussi riietehulga täiendamise (karupüksid, suured sallid, vildid jms), ajastutruu lapse kostüümi loomisel!!!

Mõnda aega saab veel tutvuda meie temaatiliste väljapanekutega Liivapesa aladel.

*Lea Nurkse oli lastekirjanik, õppejõud, lastejuttude-salmide kogumiku "Laste sõna" koostaja, Kopli Lasteaia õpetaja aastatel 1932-1937.

Liivapesa õpetajad Anne Avingo ja Silja Järve


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar