teisipäev, 30. oktoober 2018

Näitus "UNEMAAGIA"

 Oluline on, et me teaksime, kust me tuleme, kes me oleme ning oskaksime hoida ja  säilitada, mis meie esivanemad on loonud, andes pärimuskultuurile väe ja olemise mõtte. Kopli Lasteaed avas 24. oktoobril näituse „Unemaagia“, mille üheks eesmärgiks on unelaulude- unejuttude lugemine ja laulmine ning edasi kandmine.  Koostöös lastevanematega, sai näitus väga rikkaliku valiku unega seonduvatest asjadest. Lastevanemate näol tehti lasteaiale sünnipäevaks kingituseks 100 tassi, millest hea uneteed luristada või hoopis jõulukohvikus kaneeli – ingveri teed limpsida.

Inspiratsiooni saades Kopli Lasteaia arhitektilt, Herbert Johansonilt, kasutades tema kreedot: „Kuula oma sisemist häält“ -  tähtsustame ja väärtustame puhkeaja olulisust ja vajalikkust. On vaja rahu ja vaikust ning natuke igavust ja igavlemist, et „kuulata“ omi mõtteid ja lubada loovusel sündida. Keha ja vaim vajavad puhkust, et organismi jõuvarud saaks taastuda. . Selle tarkusetera said lapsed ka Unemoorilt, kes jutustas muinasjuttu „Hingelind“. Meeleolu loomiseks tulid kõik lapsed ja õpetajad tööle uneriietes.Linnupesa lapsed arvavad nii:

Linnupesa lapse uni on alati magus, sest lasteaiapäevad on lasteaias tegusad. Mõni päev muutuvad silmalaud raskeks kohe peale unejuttu, mõni päev aga tuleb und oodata kauem. Täna teadis aga isegi Ilmataat, et lasteaias avatakse uneteemaline näitus. Vihmane ilm võimaldas näitust uurima jääda pikemalt. Õdusas fuajees avastasid Linnupesa lapsed unemaagia saladusi, õppisid uusi mõisteid, uurisid vanu pissipotte ning värvilisi auguga klapptoole, purkidesse pisteti "unemõngleid". 
Linnupesa laps teab, et laps kasvab magades ja peab lasteaias veedetud unetundi kalliks. Pidžaamas aga võiks käia lasteaias iga päev, sest selles on mõnus mürada.


Tuultepesa lapsed arvavad nii:
ELIISE- mulle meeldis kõige rohkem kui Maret jutustas loo unemehest. Nii lõbus oli see,
et saime täna pidžaamades olla.
EMMA-LIISA- nii lahe oli, et Unemoor pani prillid ette ja jutustas loo. Muusika oli ilus, mis üritusel oli.
STEFAN- mulle nii meeldis, et jõime piparmündi teed.
MARIA- uneriietega pildi tegemine oli tore. Rühmas unekoopa ehitamine meeldis kõige rohkem.
LOORE-BETHEL- tore oli uneüritusel kuulata. Me saime kaisukad kaissu võtta!
MATILDA- kõige toredam oli, et saime pidžaamades olla.
SÄDE MAI- me saime täna pidžaamades lasteaias olla.
RAIMOND- mulle jääb meelde piparmündi tee joomine rühmas.

JOHANNES- väga vahva, et saime all juttu kuulata.


Läbi lapse silmade meie lapsevanemalt:
...mina kuulsin päris palju muljeid sellest päevast... Siima ja Säde pajatasid kõige rohkem kellestki Unemoorist ja tema prillidest, mis olevat väga naljakad olnud. No ma kujutan ette, et olid küll :), sest juba hommikumantlites õpetajad olid omaette lahe vaatepilt. Ja veel kuulsin sellist lugu, et meist igaühe sees pidi elama üks Hingelind, kellel on mingid salapärased sahtlid, mida ta lahti tõmbab (oooehh)...ja siis... .seda juttu räägiti vahetult enne uinumist (koos haigutusega - oooaaeh) ja seepärast jäi see sahtliasi juba natuke häguseks mulle, aga ilmselt on ka sellel tõsi taga :)
Ja nüüd me teame seda ka, et kui tahame magama jääda (või siis uimaseks jääda :) või ka lihtsalt rahulikuks, siis peaksime jooma piparmündi teed ja seda me juba oleme ka teinud.
Igatahes "Unemaagia" on väga meeleolukas näitus ja tekitab nii mõnusa sooja koduse tunde lasteaia ruumidesse. Eriti õnnestunud idee ja teostus sel aastal!

TervitustegaSiiriIlusat unistamist :)
Teks: Õppealajuhataja Maret Kougija
Pildid/video: Anett Mill


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar