esmaspäev, 21. detsember 2020

Tuultepesa jõuluootus

 

Tuultepesa jõuluootust saatis advendikalendri projekt. 
Iga laps sai loosiga pesulõksukese, mis tähistas jõuluootus-aja kuupäeva 1-24
ning kaunistas selle numbriga ühe advendikalendri akna. 

Laste soov oli, et avaksime advendikalendrit (nagu varasematel aastatel), akende sisu-soovid seostusid valdavalt lumega (esimene lumi advendikalendri tegemise päeval andis ka hea sisendi): lumesõda, lumememm, lumepallid, lumekindlus, lumeingli tegemine, kelgutada, lumekindlust ja -onni teha. Ka uisuplatsile oli soov minna. Söömise mõtted: verivorsti süüa, komme süüa, mida päkapikud toovad ja päkapikusussi avada. Lastel oli ka erinevaid soove rühmaruumi ja kuuse kaunistamiseks (peamiselt lumehelbed). Kinkide tegemise ja otsimise soov oli. Villaste sokkide kudumise soov. Lapsed soovisid ka jõuluvanale luuletust lugeda ning ise päkapikke piiluda. 

Laste soove lume ja jää osas ei õnnestunud õpetajatel täita. Verivorsti pakuti lõunasöögiks, komme tõid päkapikud. Lumehelbe tegemine seostus “Käed aitavad kõneleda” raamatust kirigamiga “Hiire esimene lumi”. Jõuluvanale sai luuletust lugeda ja laulda, päkapikkude piilumiseks sai võimaluse ka lumises talvekülas. Lasteaia kuuse kaunistasid lapsed ise tehtud villa-inglite ja miniatuursete toolikestega. Villased sokid jäid kudumata….. Advendikalendri akendest avanes võimalus Eesti paigalindudega tutvumine ja rasvapalli õue viimine, erinevad kaartide meisterdamise ideed heategevuslikule kaardilaadale, erinevaid mängusid nii vanade kui Jõuluvana toodud uute mänguasjadega - erinevad lauamängud, mikroskoobid, mTiny, veoautod õue jm.Tuultepesa jõuluootuse aja oluline hetk oli igapäevane salapärane päkapikusussi avamise rituaal. 


Piduliku jõuluhommiku lauale küpsetasime meeskonnatöös jõuluhõngulise plaadikoogi. Meeskondade nimed: kaneel, vürts, kardemon, nelk, must pipar, muskaatpähkel, ingver. Koogi kaunistus tuli väga sarnane kaljujoonistustega päkapikukülast. Iga laps sai pinginaabrile jutustada, mis pilt on tema koogitükil.


   Advendihommikutel kuulasime erinevaid muinasjutte. 3.advendi puhul jutustasid lapsed ise “jutupäkapiku” meetodil ühe muinasjutu mis arenes selliseks:

Elas kord üks pisike Päkapikk. Tal olid punased lühikesed püksid ja müts oli ka peas.  Ta läks metsa kõndima. Metsas tuli talle vastu Hunt. Hunt tahtis Päkapiku ära süüa. Päkapikk ütles: “Ära söö mind ära. Ma hoopis laulan Sulle!” Ja Päkapikk lauliski “Me õnne Sulle soovime…… [Tuultepesa sünnipäevalaul]” Siis Hunt jäi mõtlema, ei söönud Päkapikku ära ja ütles: “Mul ongi täna sünnipäev”. Päkapikk ja Hunt hakkasid tegema sünnipäevatorti, et kõht täis saada. Nad panid tordile metsmaasikaid. Kui tort sai valmis, siis jalutas neist mööda rebane, kellel oli samuti kõht tühi. Möödus ka liblikas, puu otsas oli puust orav. Kõik kutsuti sööma. Järsku!!! Haihtus Päkapikk ning lumi sadas maha. Rebane jooksis ehmunult minema. Liblikas lendas maismaale (nad olid saarel!), Hunt hakkas Päkapikku otsima. Ta võttis suuna Lapimaale. Kui oli jää, siis ta uisutas, kui oli vesi, siis ta ujus. Lapimaal ta leidiski Päkapiku üles. Päkapikk oli läinud Hundile kingitust meisterdama.

 


                                          Üllatusterohket jõuluaja jätku soovib Tuultepesa!!!

 Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar