reede, 18. detsember 2020

VIISAKUS ja KOMBED

Oktoobris ja novembris oli Tuultepesa rühmas projekt VIISAKUS ja KOMBED. Kalender andis meile põhjust uurida kolletamispäeva, Halloweeni, hingedepäeva, Kopli Lasteaia sünnipäeva, isadepäeva, mardipäeva, kadripäeva. Iga püha/sündmuse kohta valmis õppesein. Kui pühad olid peetud, uurisime, millised kombed neid eristavad ja millised kombed ühendavad. Näiteks teretamine erinevatel viisidel on iga püha puhul oluline. Lapsed said erinevad tervitused vihikusse kirja panna ning valida lemmik teretusviisi, mis igaks puhuks sobilik on.  

Peetud sündmuste pidamise ajal ja nende najal sõnastasime ka Tuultepesa head tavad ehk et millised kombed, viisakus on igapäevaselt vajalik. Kui tuli ette olukord, mis nagu hästi ei laabunud, arutasime selle üle ja sõnastasime kokkuleppe. Sedasi kogunesidki vajalikud kokkulepped, mida järgida nii pühade ajal kui argipäeval.  

Lapsed kuulasid ka Madonna “Härra Peabody õunad” juttu ning katsetasid sulgede lennutamist. Kas tõesti on nii, et kui suled (ja välja öeldu, teod) on ilma laiali puistatud, siis on neid keeruline tagasi koguda?! Selgus, et tõesti nii on. Jutust inspireerituna valmisid sulised inglitiivad, iga laps kinnitas enda nõusolekut meie rühma häid tavasid järgida, kleepides tiivale sule(d). Sellest saigi meie pika projekti lõpp-väljund. Projekti käigus kirjutasime, arvutasime, joonestasime, joonistasime, lugesime, meisterdasime, kokkasime, katsetasime ehk saime targemaks. Kui projekti vestlusringis kokku võtsime, siis lapsed leidsid, et sõlmitud kokkulepped on vajalikud. Osad lapsed arvasid, et need pole vajalikud - sest me käitume juba niikuinii viisakalt. Vat siis :)Viisakust ja kombeid uurisid lastega Tuultepesas õpetaja Aire, õpetaja Silja ja õpetaja abi Kerli. 


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar